Jakie jest najlepsze miejsce w pomieszczeniu na zamontowanie klimatyzatora?

Data dodania: 12.11.2020

Jednostka wewnętrzna musi być umiejscowiona tak, by obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny. Nie powinno się zasłaniać klimatyzatora kotarami, firankami ani meblami. Wybierając miejsce dla klimatyzatora trzeba też wziąć pod uwagę aranżację meblową – ważne, żeby strumień zimnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na łóżko, fotel czy kanapę, tam gdzie przebywa się najczęściej. Powoduje to uczucie chłodu i w efekcie choroby. Najbezpieczniej jest umieścić klimatyzator pod sufitem – wtedy zimny strumień powietrza miesza się z ciepłym, zgromadzonym pod sufitem i dopiero opada na dół. Aby nawiewane powietrze działało najefektywniej klimatyzator powinien znaleźć się nad drzwiami do pokoju. Innym, ważnym kryterium jest położenie pomieszczeń względem stron świata. Największego chłodzenia wymagają te zlokalizowane po stronie południowej i zachodniej budynku.

Odpowiednia lokalizacja dla klimatyzatora może wpływać też na poziom hałasu. Urządzeń nie powinno się umieszczać blisko łóżka, ani w narożniku – powstający wówczas ewentualny hałas nie rozchodzi się swobodnie po pomieszczeniu, tylko odbija od trzech twardych powierzchni – dwóch ścian i sufitu, przez co zyskuje na sile. Najlepiej, gdy jednostka znajduje się 20 cm od sufitu i około 30 cm od przeszkód z boku.

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.