Jak prawidłowo dobrać klimatyzację?

Data dodania: 12.11.2020

Aby obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodzenia dla pomieszczeń mieszkalnych i biurowych dopuszcza się zastosowanie następujących założeń: na każdy m3 pomieszczenia konieczne jest zapewnienie 30W mocy chłodzenia. Zasada ta umożliwia szybkie i proste oszacowanie mocy chłodzenia urządzenia.

Na przykład dla pomieszczenia o powierzchni 35m2 i wysokości 2,5m obliczenie wygląda następująco:

35m2 x 2,5m = 87,5m2

87,5m3 x 30W=2625W = 2,6kW

Zapotrzebowanie na moc chłodzenia zależy również od obciążenia cieplnego pomieszczenia. Istotne jest uwzględnienie promieniowania słonecznego, izolacji, wielkości okien, liczby osób oraz źródeł ciepła.

 

Przybliżone zapotrzebowanie na moc chłodzenia przy uwzględnieniu typu i wykorzystania pomieszczenia to:

•            30 Watów na m3 – idealne, standardowe pomieszczenie w domu pasywnym, normalna powierzchnia okien i wykorzystywane przez małą liczbę ludzi

•            10 Watów na m3  dodatkowo – słaba izolacja 

•            10 Watów na m3 dodatkowo – powyżej 3 osób w pomieszczeniu

•            10 Watów na m3 dodatkowo – ponadprzeciętna powierzchnia okien

•            10 Watów na m3 dodatkowo – okno/ściany zewnętrzne skierowane na południe

•            50 Watów na m3 – pomieszczenie na poddaszu mieszkalnym (w przypadku braku informacji na temat izolacji dachu i dużej ilość okien dachowych warto założyć nawet 60W/m3)

•            55 Watów na m3 – w przypadku zastosowania klimatyzacji w kontenerach budowlanych. Pomieszczenie o powierzchni 35m2 i wysokości 2,5m

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.